View larger Comfort & Convenience at your fingertips! The Alora Power Lift Recliner – Featuring Eclipse Tilt Technology and Nirvana Swedish Infared Heat & Air Massage Therapy. Available in Small, Medium and Large sizes.
Warning: Last items in stock!
Availability date:
In Stock
Designed for everyday luxury, this chair features a plush seam back and a posture-supportive memory foam bucket seat for lasting comfort, along with memory foam armrests that make relaxing while reading or streaming effortless
The right arm houses a hand control dock, wireless phone charger, and power port compatible with the included LED reading light and butler tray. On the left, you’ll find a built-in drink holder, USB port, and extra storage space. Enhance your experience with optional accessories like a Bluetooth speaker, tablet holder, color-changing snack bowl, fan, diffuser, and more. For added wellness, upgrade to the Nirvana Swedish Air Massage with Far Infrared heat.
Experience personalized comfort with the 5-Zone Comfort Zone system, enhanced with patented Eclipse Tilt Technology and Stellar Positioning. Effortlessly adjust the footrest, backrest, headrest, lumbar support, and tilt using our intuitive, programmable AutoDrive hand control.

Power Lift & Recline
In-Arm Storage w/USB Charging
Zero-G Healthy Recline
Power Articulated Headrest
Reading Light
Multi-Use Table




The four-way motion of the seat helps provide relief to muscle and joint pain by placing your lower body in a supported ergonomic position.

The independent movement of the backrest, combined with the four-way motion seat box, creates our patented positioning that allows stress and strain to be released from your upper body by offering adjustable support for your back and shoulders.

The upward motion of the adjustable headrest allows for tension to be released from your neck and shoulders by supporting your head placement, while encouraging the natural shape of your spine.

The custom and firm support of the adjustable lumbar can take pressure off your spine while giving your back muscles the chance to rest and rejuvenate.

The tilting motion of the patented Eclipse Technology provides a feeling of weightlessness and offers even more positioning options not available with other recliners. Encourage circulation by relaxing with your legs elevated or promote the release of muscle tension and joint pain in a comforting neutral position.
| Size | Multiple Sizes |
| Weight Capacity | 400lbs. |
| Recline Positions | Infinite |
| Chaise Seat | Yes |
| Pocketed Coil Seating | No |
| Massage & Heat | Nirvana Swedish Heat & Masage |
| Back Type | Seamed |
| Head Rest Cover | No |
| Battery Backup | Yes |
| Overall Width | SM-37.5"/MD-37.5"/LG-39" |
| Overall Height | SM-43"/MD-46"/LG-48" |
| Overall Depth | SM-39"/MD-42"/LG-42" |
| Width Between Arms | SM-23"/MD-23"/LG-25" |
| Floor to Top of Seat | SM-20"/MD-21"/LG-22" |
| Seat Depth | SM-19"/MD-21"/LG-22" |
| Seat to Top of Back | SM-28"/MD-30"/LG-32" |
| Seat to Top of Arm | SM-8.5"/MD-7"/LG-8" |
| Distance Required from Wall | SM-20.5"/MD-22"/LG-23" |
| Recline Extentions from Back of Seat to End of Footrest | SM-43"/MD-43"/LG-44" |
| Lifetime Warranty, Chair Fram, Lift Fram, Recline Fram, Recline Mechanism | Yes |
| Warranty on Electrical Parts | 3 Years |
| Warranty on Electrical Labor | 1 Year |
| Warranty on Fabric, Foam and Pocketed Coils | 1 Year |
| Removable Back | Yes |
| Special Order Left Hand Control Option | Yes |
| Adjustable Headrest | Yes |
| Adjustable Lumbar | Yes |
No customer reviews for the moment.