View larger Take a vacation from your busy day in the Marbella Lift Chair by UltraComfort. This medium-size power lift recliner offers an overstuffed seam back design and plush chaise pad providing hours of unmatched comfort.
Warning: Last items in stock!
Availability date:
In Stock
Take a vacation from your busy day in the Marbella Lift Chair. This medium-size power lift recliner offers an overstuffed seam back design and plush chaise pad providing hours of unmatched comfort.
When it comes to reclining, your positioning options are endless with our 4-Zone Comfort Zone Positioning System which includes our patented Stellar Positioning, adjustable headrest and adjustable lumbar all operated by our programmable AutoDrive hand control. Also standard is a USB charging port for your phone or tablet conveniently placed on the side of the lift chair.


The four-way motion of the seat helps provide relief to muscle and joint pain by placing your lower body in a supported ergonomic position.

The independent movement of the backrest, combined with the four-way motion seat box, creates our patented positioning that allows stress and strain to be released from your upper body by offering adjustable support for your back and shoulders.

The upward motion of the adjustable headrest allows for tension to be released from your neck and shoulders by supporting your head placement, while encouraging the natural shape of your spine.

The custom and firm support of the adjustable lumbar can take pressure off your spine while giving your back muscles the chance to rest and rejuvenate.
| Size | Medium |
| Weight Capacity | 375 lbs. |
| Recline Positions | Infinite |
| Chaise Seat | Yes |
| Pocketed Coil Seating | No |
| Massage & Heat | None |
| Back Type | Seamed |
| Head Rest Cover | No |
| Battery Backup | Yes |
| Overall Width | 34" |
| Overall Height | 43.5" |
| Overall Depth | 38" |
| Width Between Arms | 22" |
| Floor to Top of Seat | 20.5" |
| Seat Depth | 21" |
| Seat to Top of Back | 28" |
| Seat to Top of Arm | 7" |
| Distance Required from Wall | 24" |
| Recline Extentions from Back of Seat to End of Footrest | 42.5" |
| Lifetime Warranty, Chair Fram, Lift Fram, Recline Fram, Recline Mechanism | Yes |
| Warranty on Electrical Parts | 3 Years |
| Warranty on Electrical Labor | 1 Year |
| Warranty on Fabric, Foam and Pocketed Coils | 1 Year |
| Removable Back | Yes |
| Special Order Left Hand Control Option | Yes |
| Adjustable Headrest | Yes |
No customer reviews for the moment.