View larger The Rhodes features an open-arm design, power port with a removeable light and tray table, USB port, wireless charger and far infrared heatwave technology.
Warning: Last items in stock!
Availability date:
In Stock

The Rhodes power lift recliner allows you to escape the everyday! Its overstuffed seam back, plush chaise pad, and open arm design offers a cup holder, storage compartments, power port with a removeable light and tray table, wireless phone charger and a USB port for convenience..
Enjoy customizable comfort with our 4-Zone Comfort Zone system that includes our patented Stellar Positioning. Soothing Far-Infrared warmth awaits with HeatWave Technology, delivering therapeutic heat from shoulders to feet for ultimate relaxation.
Lagoon
Sparrow
Umber
Lay Flat - Zero G Positioning
Cup Holder, Storage & USB Charging
Power Headrest
Hidden In-Arm Storage
Light
HeatWave Technology

The four-way motion of the seat helps provide relief to muscle and joint pain by placing your lower body in a supported ergonomic position.

The independent movement of the backrest, combined with the four-way motion seat box, creates our patented positioning that allows stress and strain to be released from your upper body by offering adjustable support for your back and shoulders.

The upward motion of the adjustable headrest allows for tension to be released from your neck and shoulders by supporting your head placement, while encouraging the natural shape of your spine.

The custom and firm support of the adjustable lumbar can take pressure off your spine while giving your back muscles the chance to rest and rejuvenate.
For extra wellness and comfort, our HeatWave Technology comes standard providing therapeutic warmth starting at your shoulders and continuing down to your feet.


| Size | Medium |
| Weight Capacity | 400lbs. |
| Recline Positions | Infinite |
| Chaise Seat | Yes |
| Pocketed Coil Seating | Yes |
| Massage & Heat | BeCozzi Massage & Heat |
| Back Type | Seamed |
| Head Rest Cover | No |
| Battery Backup | Yes |
| Overall Width | 37" |
| Overall Height | 45" |
| Overall Depth | 37" |
| Width Between Arms | 22" |
| Floor to Top of Seat | 20" |
| Seat Depth | 21" |
| Seat to Top of Back | 29" |
| Seat to Top of Arm | 7" |
| Distance Required from Wall | 25" |
| Recline Extentions from Back of Seat to End of Footrest | 43" |
| Lifetime Warranty, Chair Fram, Lift Fram, Recline Fram, Recline Mechanism | Yes |
| Warranty on Electrical Parts | 3 Years |
| Warranty on Electrical Labor | 1 Year |
| Warranty on Fabric, Foam and Pocketed Coils | 1 Year |
| Removable Back | Yes |
| Special Order Left Hand Control Option | Yes |
| Adjustable Headrest | Yes |
| Adjustable Lumbar | Yes |
No customer reviews for the moment.