View larger Take a vacation from your busy day in the Sedona Power Lift Recliner by UltraComfort. This medium-sized lift chair offers an overstuffed seamed back design, a plush chaise pad, and numerous standard features providing hours of unmatched comfort.
Warning: Last items in stock!
Availability date:
In Stock
Experience the perfect blend of luxury, innovation, and convenience with the Sedona Power Lift Recliner. Designed to deliver exceptional comfort and effortless control, the Sedona surrounds you in plush support with its overstuffed seam back, full-chaise pad, and medium-size fit ideal for everyday relaxation.
Featuring our 4-Zone Comfort Zone™ Positioning System with patented Stellar™ Positioning, the Sedona allows independent adjustment of your headrest, lumbar, and lower-body zones for complete ergonomic comfort. The exclusive programmable AutoDrive™ hand control makes it easy to find and save your favorite positions at the touch of a button.
Modern lifestyle features are built right in — including a wireless smartphone charger, USB charging port, removable tray table, reading light, and built-in cup holder — all within the convenient front-load, open-arm design. With its seamless mix of technology and relaxation, the Sedona helps you recharge in comfort every day.

Lay Flat - Zero G Positioning
Cup Holder

Table
USB Charging
Light
Hidden Storage

The four-way motion of the seat helps provide relief to muscle and joint pain by placing your lower body in a supported ergonomic position.

The independent movement of the backrest, combined with the four-way motion seat box, creates our patented positioning that allows stress and strain to be released from your upper body by offering adjustable support for your back and shoulders.

The upward motion of the adjustable headrest allows for tension to be released from your neck and shoulders by supporting your head placement, while encouraging the natural shape of your spine.

The custom and firm support of the adjustable lumbar can take pressure off your spine while giving your back muscles the chance to rest and rejuvenate.

Acorn

Graphite

Maple
| Size | Medium |
| Weight Capacity | 400lbs. |
| Recline Positions | Infinite |
| Chaise Seat | Yes |
| Pocketed Coil Seating | Yes |
| Massage & Heat | None |
| Back Type | Seamed |
| Head Rest Cover | No |
| Battery Backup | Yes |
| Overall Width | 38.5" |
| Overall Height | 46" |
| Overall Depth | 21" |
| Width Between Arms | 20.5" |
| Floor to Top of Seat | 20.5" |
| Seat Depth | 21" |
| Seat to Top of Back | 31" |
| Seat to Top of Arm | 6.5" |
| Distance Required from Wall | 26" |
| Recline Extentions from Back of Seat to End of Footrest | 43" |
| Lifetime Warranty, Chair Fram, Lift Fram, Recline Fram, Recline Mechanism | Yes |
| Warranty on Electrical Parts | 3 Years |
| Warranty on Electrical Labor | 1 Year |
| Warranty on Fabric, Foam and Pocketed Coils | 1 Year |
| Removable Back | Yes |
| Special Order Left Hand Control Option | Yes |
| Adjustable Headrest | Yes |
| Adjustable Lumbar | Yes |
No customer reviews for the moment.