View larger Relax and recharge in comfort and style with the Maya Lift Recliner. Available in Large, Medium, Medium/Wide & Small. Also available with the Nirvana Swedish Infrared Heat & Air Massage Therapy as an upgrade.
Warning: Last items in stock!
Availability date:
In Stock
Relax and recharge in comfort and style with the Maya Power Lift Recliner.
The Maya features a stylish top load, open-arm design with a plush seamed back and our popular posture-encouraging bucket seat that conforms to your body.
The positioning options are endless with our 4-Zone Comfort Zone™ system offering adjustable footrest, backrest, headrest, and lumbar operated by our programmable AutoDrive™ hand control.

Power Lift & Recline
In-Arm Storage w/USB Charging
Zero-G Healthy Recline
Power Articulated Headrest
Reading Light
Multi-Use Table


| Size | Multiple Sizes |
| Weight Capacity | 400lbs. |
| Recline Positions | Infinite |
| Chaise Seat | Yes |
| Pocketed Coil Seating | No |
| Massage & Heat | Nirvana Swedish Heat & Masage |
| Back Type | Seamed |
| Head Rest Cover | No |
| Battery Backup | Yes |
| Overall Width | SM-37.5"/MD-37.5"/LG-39"/WD-43.5" |
| Overall Height | SM-44"/MD-46"/LG-48"/WD-45.5" |
| Overall Depth | SM-39"/MD-42"/LG-44"/WD-42" |
| Width Between Arms | SM-23"/MD-23"/LG-25"/WD-29" |
| Floor to Top of Seat | SM-20"/MD-21"/LG-22"/WD-21" |
| Seat Depth | SM-19"/MD-21"/LG-22"/WD-22" |
| Seat to Top of Back | SM-28"/MD-30"/LG-31"/WD-30" |
| Seat to Top of Arm | SM-8.5"/MD-7"/LG-7"/WD-9" |
| Distance Required from Wall | SM-21"/MD-22"/LG-25"/WD-20" |
| Recline Extentions from Back of Seat to End of Footrest | SM-43"/MD-43"/LG-44"/WD-44.5" |
| Lifetime Warranty, Chair Fram, Lift Fram, Recline Fram, Recline Mechanism | Yes |
| Warranty on Electrical Parts | 3 Years |
| Warranty on Electrical Labor | 1 Year |
| Warranty on Fabric, Foam and Pocketed Coils | 1 Year |
| Removable Back | Yes |
| Special Order Left Hand Control Option | Yes |
| Adjustable Headrest | Yes |
| Adjustable Lumbar | Yes |
No customer reviews for the moment.