View larger Take a vacation from your busy day with the Destin lift recliner. This power lift recliner provides style and comfort with a tailored seam back, plush chaise pad and easy-grip armrest. For extra comfort and convenience, this model is a medium size with a manually adjustable headrest support and a USB charging port for your smartphone or tablet.. A large size is also available. Recharge your body and mind in this handcrafted recliner.
Warning: Last items in stock!
Availability date:
In Stock
Take a vacation from your busy day with the Destin lift recliner. This power lift recliner provides style and comfort with a tailored seam back, plush chaise pad and easy-grip armrest. For extra comfort and convenience, this model is a medium size with a manually adjustable headrest support and a USB charging port for your smartphone or tablet.. A large size is also available. Recharge your body and mind in this handcrafted recliner.




Easy to use battery backup system. Every lift and recline chairs we sell has a battery backup system in the electrical transformer which operates on two 9 volt batteries. In the event of a power failure, the battery system will raise the chair from the reclined to the seated position. The batteries should be replaced after one use.
| Size | Multiple Sizes |
| Weight Capacity | 375 lbs. |
| Recline Positions | 3 Positions |
| Chaise Seat | Yes |
| Pocketed Coil Seating | Yes |
| Massage & Heat | None |
| Back Type | Seamed |
| Head Rest Cover | Yes |
| Battery Backup | Yes |
| Overall Width | MD-32"/LG-34" |
| Overall Height | MD-43"/LG-46" |
| Overall Depth | MD-37"/LG-39" |
| Width Between Arms | MD-21"/LG-23" |
| Floor to Top of Seat | MD-18.5"/LG-19.5" |
| Seat Depth | MD-21"/LG-23" |
| Seat to Top of Back | MD-29"/LG-31" |
| Seat to Top of Arm | MD-7"/LG-6" |
| Distance Required from Wall | MD-19"/LG-20" |
| Recline Extentions from Back of Seat to End of Footrest | MD-42"/LG-42" |
| Lifetime Warranty, Chair Fram, Lift Fram, Recline Fram, Recline Mechanism | Yes |
| Warranty on Electrical Parts | 3 Years |
| Warranty on Electrical Labor | 1 Year |
| Warranty on Fabric, Foam and Pocketed Coils | 1 Year |
| Removable Back | Yes |
| Special Order Left Hand Control Option | Yes |
| Adjustable Headrest | Yes |
No customer reviews for the moment.