View larger Experience true weightlessness. The Aiden is a stylish power lift recliner offering our patented Eclipse Tilt Technology & Stellar® Positioning for long-term comfort and support.
Warning: Last items in stock!
Availability date:
The Aiden small lift recliner features a modern look with a tailored back and stylish track arm design, while the plush chaise pad and pocketed coil spring seat provide hours of unmatched comfort.
ositioning options are endless with out patented 5-Zone Eclipse Tilt Technology and Stellar Positioning, adjustable headrest and lumbar support – all controlled effortlessly by our exclusive AutoDrive hand control.

Sparrow

Lagoon

Redwood









Easy to use battery backup system. Every lift and recline chairs we sell has a battery backup system in the electrical transformer which operates on two 9 volt batteries. In the event of a power failure, the battery system will raise the chair from the reclined to the seated position. The batteries should be replaced after one use.
| Size | Petite |
| Weight Capacity | 400lbs. |
| Recline Positions | Infinite |
| Chaise Seat | Yes |
| Pocketed Coil Seating | Yes |
| Massage & Heat | None |
| Back Type | Seam |
| Head Rest Cover | No |
| Battery Backup | Yes |
| Overall Width | 33.5" |
| Overall Height | 44" |
| Overall Depth | 39" |
| Width Between Arms | 22" |
| Floor to Top of Seat | 19.5" |
| Seat Depth | 18.5" |
| Seat to Top of Back | 29" |
| Seat to Top of Arm | 8" |
| Distance Required from Wall | 20.5" |
| Recline Extentions from Back of Seat to End of Footrest | 42" |
| Lifetime Warranty, Chair Fram, Lift Fram, Recline Fram, Recline Mechanism | Yes |
| Warranty on Electrical Parts | 3 Years |
| Warranty on Electrical Labor | 1 Year |
| Warranty on Fabric, Foam and Pocketed Coils | 1 Year |
| Removable Back | Yes |
| Special Order Left Hand Control Option | Yes |
| Adjustable Headrest | Yes |
| Adjustable Lumbar | Yes |
No customer reviews for the moment.